O incercare stiucareasca la inceput de Septembrie

Aventuri in aceasta zona

Moderator: Stefan

O incercare stiucareasca la inceput de Septembrie

Postby Stefan » Thu Sep 30, 2010 9:46 am

Pusesem la cale de cateva saptamani o partida de pescuit la stiuca in zona Uzlina, fiind o zona
cu potential foarte bun si destul de aproape. Asa ca in prima Sambata din Septembrie eram la Mahmudia.
Pe la 7 dimineata barca era deja pe apa si noi plini de speranta in ea. In jumatate de ora am ajuns pe lacul
Isac, unde nu am oprit in prima faza, am continuat catre un lac pe care nu am mai incercat de multa vreme.
Asa am ajuns pe lacul Chiril la 15-20 de minute de mers cu barca de pe lacul Isac. Am uitat sa va zic, eram
trei stiucari, eu, tatal meu si tata socru. Am aruncat in cateva locuri si dupa 20 de minute de incercari repetate
un biban frumusel s-a oprit in lingurita mea destul de mare ce-i drept.
Am incercat apoi in diferite zone si tata socru a si agatat o dintoasa la un kilogram, la lingurita lui preferata, la vre-o
13 gr argintie cu solzi. Am schimbat de multe ori locul, caci un stiucar adevarat stie ca la stiuca cheia succesului sta
in cautatul locului. Am reusit in 3 ore sa prindem 4 stiuculite in jur de 1 Kg bucata, dar nimic maret.
La intoarcere am oprit totusi sa incercam si pe lacul Isac vre-o jumatate de ora. In acest timp tatal meu a agatat
o dintoasa frumusica, dupa aparente le vre-o 2 Kg si zic dupa aparente pentru ca am ramas doar cu ele. Stiuca s-a eliberat
langa barca, indoind ancorita :cry: , ancorita ce a fost schimbata imediat dar degeaba. Alta stiuca nu am mai prins in acea zi.
Concluzia pe care am putut sa o trag este insa ca zona Uzlina, Isac, Chiril este o zona cu multa stiuca. Anul acesta, apele
fiind mai mari aufavorizat cresterea populatiei de stiuca, si de peste in general.
Si ca sa confirm cele spuse mai sus, va pot spune ca saptamana trecuta tata socru s-a oprit pe laculo Chiril din nou. A avut
un transport pe canalul Crisan-Caraorman si la intoarcere a zis ca merita incercat. Si bine a facut pentru ca a reusit sa scoata
un exemplar la aproape 3 Kg.
Deci vom reveni cu o noua poveste dupa pescuitul de toamna, Octombrie, Noiembrie, in care ne-am pus mari sperante.
Iubiti natura? Daca da, aveti grija de ea. Daca nu, lasati-o asa cum este, pentru a se bucura de ea cei ce o iubesc.
Stefan
Administrator
Administrator

Return to Zona Uzlina/Dunarea Veche